پرش به محتوا
صفحه اصلی » بلاگ » مقالات » طراحی وب » آموزش سئو » سئو ۲۰۱۹ – تاثیر هوش مصنوعی گوگل در نتایج جستجو

سئو ۲۰۱۹ – تاثیر هوش مصنوعی گوگل در نتایج جستجو

سئو

در سال ۲۰۱۸ تجربه کاربری و برخورد بازدیدکنندگان سایت ها، یکی از مهم ترین عوامل گوگل در سئو بود که موجب شد تا سایت هایی که از نظر رابط و تجربه کاربری ، وضعیت مناسبی نداشتند جایگاه خود را به سایت هایی با رابط کاربری و تجربه کاربری بهتر بدهند. بنابراین طراحی سایت حرفه ای و بهینه شده بسیار مهم است.

در سال گذشته تجربه کاربری تاثیر فراوانی در صفحه نتایج جستجو گوگل داشت و انتظار میرود سئو ۲۰۱۹ به همین قوانین پایبند باشد.

اخیرا گوگل اطلاع رسانی کرد که یکی از ۳ فاکتور اصلی آن برای رتبه دادن به سایت ها الگوریتم هوش مصنوعی RankBrain  میباشد.

با توجه به تاکید گوگل به مدیران سایت ها که بر اساس تجربه کاربری سایت مناسبی داشته باشند، اکنون ۲ سوال ممکن است برای شما پیش بیاید:

RankBrain چیست؟ چگونه سایت را برای RankBrain بهینه سازی کنیم؟

RankBrain سیستم یادگیری ماشین می باشد که به گوگل کمک می کند با توجه به فاکتور و معیار هایی که وجود دارد نتایج و سایت ها را در هنگام جستجوی کاربران بهتر مرتب سازی بکند.

الگوریتم رنک برین بر اساس عملکرد و رفتار کاربران عملیات خود را انجام می دهد، در اصل این الگوریتم بر اساس نحوه رفتار کاربران با نتایجی که برای آنها نمایش داده می شود محاسبات خود را انجام می دهد.

در الگوریتم هوش مصنوعی یا همان RankBrain  گوگل بررسی می کند اگر یک سایت را به بازدید کننده نمایش دهد بازدید کننده در آن سایت می ماند؟ آیا بازدیدکننده از صفحات دیگر آن سایت بازدید می کند؟یا اینکه به محض ورود به آن سایت سریعا از آن سایت خارج می شود و به یکی دیگر از لینک های گوگل مراجعه می کند، در جستجو های بعدی کاربران که انجام می شود، دیگر سایت اول در بالاتر نخواهد بود و گوگل سایت دیگری که کاربران بیشتر علاقه مند به آن هستند را نمایش خواهد داد.

اگر شما وبسایت مناسبی داشته باشید و کاربران نسبت به سایت شما خرسند باشند، مطمئن باشید که همانند شکل بالا شما نیز رتبه و جایگاه بهتری را بدست خواهید آورد اما اگر سایت شما مناسب نباشد شما رتبه و جایگاه خود را از دست خواهید داد. دقیقا همانند شکل زیر:

یکی دیگر از اصلی ترین فاکتور های گوگل برای رتبه دهی در سایت ها که در چند سال پیش هم بسیار اهمیت داشته است محتوا میباشد

محتوا

یکی از وظایف هر وبمستر که باید بدون ایجاد وقعه بصورت دوره ای و روزانه بر روی آن فعالیت بکند، تولید محتوا می باشد، سئوی سایت به فاکتور های بسیا زیادی بستگی دارد اما بعضی از این فاکتور ها نه تنها برای گوگل اهمیت بسیار بالایی دارند بلکه باری سایت شما نیز لازم و ضروری می باشد.

تولید محتوا با کیفیت داشته باشید

محتوا میتواند شامل فیلم، متن، عکس و فایل صوتی و… باشد اما مهم تر از فرمت و نوع محتوا، کیفیت آن می باشد. یک موردی که معمولا کاربران در آن دچار اشتباه میشوند، فکر می کنند که باید برای گوگل تولید محتوا را انجام داد در حالی که گوگل سایت هایی را به بازدیدکنندگان نشان میدهد که بالاترین کیفیت را برای بازدیدکنندگان داشته باشند.

محتوا بهتر است که طولانی باشد بصورت صحیح کلمات کلیدی در آن تکرار شده باشد، همچنین سعی نکنید مانند ویکی پدیا تولید محتوا بکنید و در مقاله خود تعداد بسیار زیادی لینک بزارید، مهم ترین و کاربردی ترین لینک هایی که بازدیدکننده حتما باید از آنها اطلاع داشته باشد را فقط در محتوای خود قرار دهید.

قرار دادن تصاویر در متن، حس خوشایندی به بازدیدکنندگان شما میدهد و موجب میشود که از خواندن متن ها خسته نشوند همچنین درگیر شدن کاربر با سایت شما از طریق تصاویر بیشتر میباشد.

از Heading ها بصورت صحیح استفاده بکنید

یکی از اصلی ترین نکات برای تولید محتوا که هم برای کاربران و بازدیدکنندگان سایت مهم میباشد و هم برای موتور های جستجو استفاده صحیح از Heading ها میباشد.

دقت داشته باشید که به هیچ عنوان از Heading1 استفاده نکنید ، چون شما در حالت عادی میتوانید در هر صحفه فقط یکبار از این تگ استفاده بکنید و قالب سایت شما نیز بصورت خودکار عنوان شما را داخل این تگ قرار میدهد بنابراین دیگر نیازی نیست از این تگ استفاده بکنید.

همچنین کاربران علاقه بسیار زیادی دارند به مشاهده فیلم، اگر بتوانید در محتوای خود از فیلم و ویدئو استفاده بکنید میتوانید نرخ زیادی از بازدیدکنندگان و ترافیک را به سمت سایت خود جذب کنید.

لینک با کیفیت در سئو ۲۰۱۹

سایت های بسیار زیادی جهت لینک گیری وجود دارد که میتوانید بصورت رایگان یا به صورت پولی نسبت به لینک گیری خود اقدام بکنید

اما کدام یک از این سایت ها میتواند بیشترین تاثیر را بر روی سئوی سایت شما داشته باشد؟

فقط سایت هایی که لینک با کیفیت تری را به شما بدهند

معیار های زیادی جهت محاسبه کیفیت لینک وجود دارد، همانند: بررسی اسپم اسکور، بررسی دامین و پیج آتوریتی دامین مربوطه و تعداد لنیک های دریافتی و خروجی سایت مورد نظر

امروزه تعداد لینک های کاربران به حدی افزایش پیدا کرده است که دیگر، اگر واقعا لینک با کیفیتی برای سایت خود نگیرید، علاوه بر اینکه برای سئوی سایت شما تاثیر مثبت ندارد ، بلکه موجب آسیب به سئوی سایت شما نیز میشود.

در گرفتن لینک افراط نکنید

روش های متنوعی جهت لینک گیری یا لینک سازی وجود دارد، اما نباید در گرفتن لینک افراط شود یا فقط به یک روش لینک گیری ها انجام شود. بلکه باید به روش های مختلف لینک های مختلف بصورت follow  و nofollow بصورت لینک رایگان و پولی از سایت های خبری و مربتط و شبکه های اجتماعی را برای خود جذب بکنید تا بتوانید تاثیر مناسبی از لینک گیری را بدست آورید.

لینک سازی برای سایت یک کار مداوم میباشد

در سال ۲۰۱۹ همانند سال ۲۰۱۸ شما باید بصورت روزانه بر روی لینک های سایت خود فعالیت بکنید/ به چند دلیل:

 ۱٫ تقریبا در همه حوزه ها رقابت اینقدر زیاد شده است که یقینا هر سایتی از فعالیت و کار کردن بر روی سئوی سایت خود دست بکشد، بدلیل اینکه سایت های دیگر همگی در حال فعالیت هستند، میتوانند رتبه و جایگاه شما را در مدت زمان کمی بدست بگیرند.

۲٫ لینک گیری سایت نباید بصورت غیرعادی و یکباره باشد به همین دلیل اگر وقفه ای در آن ایجاد شود شما باید زمان بسیار زیادی را صرف کنید تا افت جایگاه را جبران کنید.

از موارد دیگری که می توان به آن اشاره کردن طراحی سایت خوب و استفاده از یک هاست پر سرعت می باشد.

به نظر شما مهم ترین و اصلی ترین معیار های گوگل برای رتبه دهی به سایت ها چه چیزهای دیگری خواهد بود؟